ONLINE TAKSİT SORGULAMA

Akyazı Stadı'nda sona doğru

13 Aralık 2016

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan ve Türkiye'nin deniz yüzeyi doldurularak inşa edilen ilk stadyumu özelliğine sahip Akyazı Stadı'nda açılış öncesi son hazırlıklar yapılıyor.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, açılışı 18 Aralık'ta yapılması planlanan statta incelemelerde bulundu.
Localar, tribünler, zemin ve stat dışındaki çalışmaları inceleyen Turan ve beraberindeki protokol üyeleri, yetkililerden bilgi aldı.

Burada basın açıklaması yapan Vali Yavuz, stadın 18 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad es-Sani tarafından gerçekleştirileceğini bildirdi.

Tesisin, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere bakanlar ve bürokratların takibinde açılışa hazır hale getirildiğine değinen Yavuz, "Burada temeli atıldıktan sonra her bir evresiyle bire bir ilgilenen bürokratlarımız, Trabzonsporlu yöneticiler ve tabii ki taraftarlarımız bu konuda büyük emek sarf ettiler. Türkiyemiz ve Türk sporu için muhteşem bir tesis. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Trabzon Valiliği olarak kamu kurum ve kuruluşları, Trabzon halkı ve herkesle 18 Aralık'taki açılış anını bekliyoruz." diye konuştu.

Vali Yavuz, hazırlıkların tam kapasite devam ettiğini kaydederek, açılışa yoğun katılım beklediklerini ve gereken hazırlıkları yaptıklarını söyledi.

Turan: "Türk mühendislik hayatı açısından da önemli bir eser"

TOKİ Başkanı Turan ise Akyazı Stadı'nın Türk spor camiası için önemli bir tesis olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
"Bugün tesisimizi paydaşlarla beraber son kontrolleri yapmak üzere gezdik. Bitişini de inşallah görmüş olacağız. Türk mühendislik hayatı açısından da önemli bir eser. Sadece bir stadyum ve kompleks değil, etrafındaki tesislerle beraber Karadeniz'e gelen birçok sporseverin gezmekten zevk alacağı bir yer. Sayın Cumhurbaşkanımız, TOKİ Başkanı olduğumdan bu yana tesisi sordu ve takip etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç burayla çok yakından ilgilendiler. El birliği ile hep beraber güzel birliktelikle Türkiye spor camiasına güzel bir eser kazandırdık. Burada görev yapan ve TOKİ adına çalışan kardeşlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum."
 
Gençlik ve Spor Genel Müdürü Baykan da ülke genelinde yapılan ve yapımı devam eden statlar ile önemli bir başarıya imza atıldığının altını çizdi.
 
Statların yönetimsel açıdan dünyaya örnek bir çalışma oluşturduğunu anlatan Baykan, "UEFA kriterleri doğrultusunda Avrupa ve dünya şampiyonaları organize edilecek hale gelmesi Türkiye'de spor yönetimi açısından da çok önemli oldu. Bu stat, deniz üzerine yapılan dünyada ender statlardan biri olacak. Fikir aşamasından bugüne emeği geçenlere şükranlarımızı sunmak boynumuzun borcu. İnşallah burada hem Trabzonspor hem de ülkemiz nice zaferlere imza atar." ifadelerini kullandı.
 
Usta: "Bu emekler Trabzonspor'un gelecek 50 yılına ışık tutacak"
 
Statla ilgili yıllardır çok büyük emeklerin sarf edildiğini vurgulayan Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta, "Bu emekler Trabzonspor'un 50 yılına ışık tutacak, o süre içerisinde nice şampiyonluklar çıkmasına vesile olacaktır." değerlendirmesini yaptı. Usta, Türkiye'de muhteşem statların ortaya çıkarılması konusunda büyük bir seferberlik olduğuna işaret ederek, "Trabzonspor'a da bu statlardan birisi çok yakışacaktı. Sayın Cumhurbaşkanımıza buradan özel bir teşekkürümüz var. Gerçekten olağanüstü desteği ve takibi ile bugünlere gelen stadın ana destekleyicisi olarak hep onu gördük." açıklamasında bulundu.