ONLINE TAKSİT SORGULAMA

Bayburt’a kentsel dönüşüm kapsamında 402 konut inşa ediliyor

26 Nisan 2017

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Bayburt’un Gençosman Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi 1. etabında inşa edilecek 402 konutun ihalesi yapıldı. 26 Nisan, Çarşamba günü gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca 2 ticaret merkezi, cami, mahalle odası ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi yer alıyor.

Projede yükseklikleri zemin+4 olan konutların 38’i 2+1, 322’si 3+1 ve 42’si 4+1 dublex planında tasarlandı.

TOKİ uzlaşma ve paylaşmaya dayalı ve öncelikle yerinde dönüşüm yaklaşımını esas alarak Bayburt Belediyesi ile protokol kapsamında Bayburt Gençosman Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde çalışmaları başlattı. 2 etap olarak planlanan projede, 1.etapta hak sahiplerinin büyük çoğunluğu (%97)  ile uzlaşma sağlanarak konutların ihalesi yapıldı.

TOKİ, modern yaşamın gerektirdiği sosyal ve teknik özelliklere sahip, doğal ve kültürel değerlerle bütünleşmiş konut projelerine bir yenisini ekledi. Bayburt’a inşa edilecek konutların yerleşiminden detaylarına kadar her ölçekte Türk Mimari'sine uygun bir tasarım hedeflendi. Cephe tasarımlarında yörenin geleneksel konutlarında yer alan avlu ve mimari cephe elemanları modernize edilerek uygulandı. Ahşap görünümlü cephe elemanları, dekoratif pencereler ve zemin kat seviyesinde taş kaplamalar kullanıldı.