TOKİ, Adana Seyhan’da “Kentsel Dönüşüm”e devam ediyor

19 Haziran 2018

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Adana’nın Seyhan İlçesi Barbaros ve Bey Mahallelerinde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi”nin 2. etabı çerçevesinde inşa edilecek 923 konutun ihalesi gerçekleştirildi.

19 Haziran 2018, Salı günü gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca 14 dükkân ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi yer alıyor. Konutların 571’i 2+1 ve 352’si ise 3+1 planında tasarlandı.

12 Haziran 2018 tarihinde 1. etap kapsamında 627 konut,22 dükkânın ihalesi gerçekleştirilmişti. Bu ihaleyle birlikte “Kentsel Dönüşüm Projesi” genelinde 1.550 konut ile 36 dükkân sayısına ulaşılmış olacak.

TOKİ ile Seyhan Belediyesi arasında imzalanan protokolle, Barbaros ve Bey Mahallerindeki gecekonduların ve çarpık yapılaşmanın bulunduğu alanın yerinde dönüşümü hedeflendi. 1. ve 2. etap kapsamında dönüşüm yapılacak alanın bitişiğindeki boş alanda konutlar inşa edilerek, dönüşümü amaçlanan bölgedeki gecekonduların tahliyesi planlandı.

Modern mimari tarzda hazırlanan projede geniş pencere ve balkonlar kullanıldı. Projeyle yerleşim alanı; dükkânları, parkı, peyzajı, oyun ve spor alanları ile nitelikli sosyal çevre imkânı sunan, güvenli, modern bir yaşam merkezine dönüşüyor.