TOKİ Nevşehir’de “Kentsel Dönüşüm” kapsamında modern bir mahalle inşa ediyor

21 Mart 2018

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Nevşehir’de Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında inşa edilecek 1.410 konutun ihalesi yapıldı.

21 Mart 2018, Çarşamba günü gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca okul, cami, 2 ticaret merkezi ile altyapı ve çevre düzenleme işi de yer alıyor.

Konutların 382’si 2+1, 1.028’i ise 3+1 planında tasarlandı.

TOKİ ile Nevşehir Belediyesi işbirliğinde yürütülen “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” çerçevesinde kale etrafındaki proje alanında belediye tarafından yürütülen yıkım çalışmaları esnasında yer altı şehri, mağaralar ve tarihi kalıntılar bulundu. Proje alanı Nevşehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun kararı ile 3.derece arkeolojik sit alanı ilan edildi. Bu gelişme üzerine proje alanı değiştirilerek başka bir alanda inşa edilecek 1.410 konutun “Kentsel Dönüşüm” projesi kapsamında bir kısmının hak sahiplerine verilmesi planlandı.

Nevşehir’de TOKİ tarafından bugüne kadar yürütülen kentsel dönüşüm uygulamalarında 3.354 konut, 2 cami, alışveriş merkezi, ilköğretim okulu, sağlık ocağı, kreş ve karakol inşası gerçekleştirilerek teslim edildi.

Modern mimari tarzda hazırlanan projede geniş pencere ve balkonlar kullanıldı. Projeyle yerleşim alanı; dükkânları, okulu, camisi, parkı, peyzajı, oyun ve spor alanları ile nitelikli sosyal çevre imkânı sunan, güvenli, modern bir yaşam merkezine dönüşüyor.