ONLINE TAKSİT SORGULAMA

TOKİ'nin İstanbul Kayaşehir konutlarının kura çekimi yapıldı

5 Ekim 2017


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 5-20 Eylül 2017 tarihleri arasında başvuruları alınan ve mahalle konseptiyle geliştirilen İstanbul Kayaşehir Projesi'nin kuraları çekildi. Kura çekilişi 4-5 Ekim tarihlerinde Küçükçekmece Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi'nde yapıldı.

Toplam bin 892 konutun çekilişinin yapıldığı kurada, 4 Ekim’de 2+1 evlerin 5 Ekim’de ise 1+1 ve 3+1 evlerin kura çekilişi yapıldı. 4 Ekim’de yapılan çekilişine 131 adet şehit ailesi ve gazi ailelerinin konutlarının verilmesiyle başladı. Ardından 899 adet engelli başvurusundan öncelikli olarak 52 adet hak sahibinin konutları belirlendi. Geriye kalan 847 engelli vatandaşın 23 bin 116 kişilik listeye dahil edilerek kura çekilişi yapıldı. Daha sonra bin 23 adet asil hak sahibi belirlendikten sonra 250 adet yedek talihli belirleyerek kura çekimi sona erdi. 5 Ekim tarihinde 1+1 ve 3+1 evlerin kura çekilişi yapılarak bin 892 konutun hak sahipleri belirlendi.

“Kayaşehir’de 1,5 milyarlık ihale gerçekleştirdik”

Kura çekimine katılamayan TOKİ Başkan Ergün Turan, yayınlandığı açıklamada TOKİ’nin nitelikli sosyal konut üreten dost eli bir kuruluş olduğunu söyledi.

"Bu yıl içinde 53 ilde 16 bin konut ve işyerini teslim ettik. Ayrıca yaklaşık 47 bin yeni konutu ihale ettik. İnşallah yılsonu itibariyle 65 bin konut rakamına ulaşmış olacağız." diyen Turan, şöyle devam etti: "Kayaşehir projesi TOKİ’nin özel bir projesidir. Toplamda 23 bin 319 konut planlanmıştır. Kayaşehir büyük bir merkez olma yolundadır. Şimdiye kadar bu bölgede İdare olarak yaklaşık 1,5 milyarlık ihale gerçekleştirdik."

Sadece TOKİ’nin ürettiği konutlarda oturacak kişi sayısının yaklaşık 100 bin civarında olacağına vurgu yapan Turan, "Kuraları çekilen yeni projemiz ise TOKİ’nin Mahalle Konseptinde gerçekleştirdiği bir projedir. Mahalle Konsepti dediğimiz; farklı gelir gruplarından insanların bir araya geldiği; dükkânları, bisiklet yolları, spor alanları, meydanları, kafeleri, restoranları ve camilerin bulunduğu doğal yaşam alanlarından oluşmaktadır. Ayrıca bu projede vatandaşlarımızın tüm sosyal ihtiyaçları da göz önünde bulundurulmuştur." dedi.

Kayaşehir’de büyük bir park yaptıklarını ve 1. etabının ihalesini tamamladıklarını belirten Turan, “Burası İstanbul'daki en büyük parklardan biri olacaktır. Kayaşehir merkezinden Fenertepe'ye doğru uzanacak sahada inşa edilecek bu park, 1,5 milyon metrekarelik alanı kapsayacak ve 5,5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 300 metre eninde olacaktır. Rekreasyon alanı içerisinde konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği dört adet etkinlik platformu, amfi tiyatro, tıbbi bitki bahçeleri, toplam 3 bin 250 metrekare olmak üzere iki adet biyolojik gölet, koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları ile vatandaşların birincil ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesisler bulunacaktır." açıklamasında bulundu.

Toplam 1.892 adet konuta yoğun bir başvurunun olduğunu söyleyen Turan, "Bu konutlara 15 gün içinde toplam 39.197 başvuru olmuştur. Özellikle 2+1 tipi 70 m2 ila 102 m2 büyüklüğündeki dairelere ise 24.288 başvuru olmuştur.  Bu başvuruların içinde 899 engelli vatandaşımız ve 131 şehit ailesi bulunmaktadır." dedi.

"Biz gönülden isterdik ki, bu kuraları çekmeyelim ve müracaat eden 40 bin vatandaşımıza da konut verelim." diyen Turan, “Biz TOKİ olarak ucuz arazi ürettikçe İstanbul’da da konut yapmaya devam edeceğiz. Kurada isimleri çıkmayan vatandaşlarımız üzülmesinler, İnşallah bir başka projede onları da ev sahibi, mülk sahibi yaparız." ifadelerini kullandı.

TOKİ'nin, devletin genel bütçesinden pay almadan kendi geliştirdiği bir sistemle sosyal konut üreten bir kurum olduğunu vurgulayan Turan, "Konutların hayırlı olmasını diler, sağlık, sıhhat ve mutluluk içinde oturmanızı temenni ederim." dedi.


1+1 KURA SONUCU
2+1 KURA SONUCU
3+1 KURA SUNUCU