Başkent’te bir Millet Bahçesinin daha ilk fidanları dikildi

21 Nisan 2021

Ankara Sincan’da TOKİ tarafından yapılacak olan Belören Millet Bahçesinin ilk fidanları, Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Ankara Valisi Vasip Şahin, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın katılımıyla dikildi.

Törende konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, millet bahçeleri, ekolojik koridorlar, yeşil yürüyüş ve bisiklet yollarının; iklim değişikliğinin olumsuz etkileri ve Kovid-19 salgını ile mücadelenin en önemli bileşenleri olduğunu bildirdi.

Mevcuttaki 50 dönüm bahçenin 4 katı büyüklüğündeki bir alanı daha eklemek suretiyle Sincan'a kazandıracaklarını belirten Kurum, birçok ünitesi ile yürüyüş ve bisiklet yolları bölgeye hizmet edecek millet bahçesinin gelecek yıl teslim edileceğini bildirdi.

Kurum, Sincan'daki bu projenin Ankara'daki yeşil alan miktarını artıracağına da işaret etti.
81 ildeki projelerin 53 milyon metrekareye ulaştığını ve 303 millet bahçesi yaptıklarını aktaran Kurum, "57 millet bahçemizi tamamladık ve milletimizin hizmetine sunduk. 246 millet bahçesini de inşallah en kısa sürede tamamlayıp vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Bugün sadece Sincan'da değil, Ankara'mızın 15 ilçesine toplamda 4 milyon metrekare büyüklüğünde 19 millet bahçesi kazandırıyoruz." ifadesini kullandı.

Kurum, Atatürk Kültür Merkezi'nin bulunduğu yerdeki millet bahçesi çalışmalarının sürdüğünü ve ilk etabının tamamlanmak üzere olduğunu, bahçeyi haziranda hizmete açacaklarını bildirdi.
"Hergelen Meydanı", Gençlik Parkı, 19 Mayıs Stadyumu, Atatürk Kültür Merkezi'ni diğer tarafta Atatürk Orman Çiftliğini içine alan yeşil bir koridoru Ankaralı vatandaşlara kazandıracaklarını söyleyen Kurum sözlerini şöyle sürdürdü:
"Başkentimize değer katacak bir diğer millet bahçemizin de Kanal Ankara projesinin bir kısmı olan İmrahor'da yaptığımız ve bu proje ile birlikte Eymir'i İmrahor'a bağlayacak adımların ilk etabını attığımız 193 bin metrekarelik İmrahor Millet Bahçemizin de çalışmaları devam ediyor. İnşallah üç ay içerisinde tamamlayıp Ankaralı kardeşlerimizin hizmetine sunmuş olacağız. Bu millet bahçemize baktığınızda lokasyon olarak çok önemli bir noktada ve bu bahçelerle birlikte inşallah Ankara'mız çok daha yeşil bir Ankara olacaktır. Gölbaşı'nda gölün tamamını bisiklet yoluyla dolaşacağımız, yürüyüş yolunun olacağı bir projemizi de İller Bankası Genel Müdürlüğümüz yürütüyor. İlk etabını tamamladık, 2022 yılında da Gölbaşı'nın tamamını gölün etrafını, yürüyerek bisikletle gezebileceğiniz bu projemizi de Ankara'mıza kazandırmış olacağız. Akyurt'taki millet bahçemizle beraber Kızılcahamam'da, Kahramankazan'da, Çubuk'ta ve Cebeci'deki millet bahçelerinin çalışmaları hızla devam ediyor. Sincan Millet Bahçemizi de 208 bin metrekarelik alanda TOKİ Başkanlığımız eliyle Sincanlı kardeşlerimize kazandırıyoruz."

"Yapımına başlanan 303 millet bahçesinin 192'sini TOKİ inşa ediyor"
TOKİ Başkanı Ömer Bulut ise başkentte toplamda 98 bin konut inşa ettiklerini ve Ankara'nın birçok ilçesinde 28 farklı kentsel yenileme projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda son iki yılda Mamak, Sincan, Altındağ, Elmadağ, Akyurt, Bala ve Kızılcahamam'da yeni kentsel dönüşüm projeleri başlattıklarını belirten Bulut, Sincan'da yürüttükleri projelerle ilçeye 16 bin 300 konut kazandırılacağını kaydetti.

Yapımına başlanan 303 millet bahçesinin 192'sini TOKİ'nin inşa ettiğine dikkati çeken Bulut, "Şimdiye kadar 21 millet bahçesini tamamlayıp halkımızın kullanımına sunduk. 70 millet bahçesinin yapımı devam ediyor. 11 millet bahçesi ihale sürecinde, 90 millet bahçesinin de tasarım çalışmaları sürdürülüyor. Ankara'mızın yeşil alan miktarını artırmak için Bakanlığımızın görevlendirmesiyle büyüklüğü yaklaşık 2,3 milyon metrekare olan 12 millet bahçesi yapıyoruz." dedi.

Bulut, Sincan Belören Millet Bahçesi'nin bir yıl içinde bitirileceğini dile getirerek projenin ihale bedelinin ise KDV hariç 40 milyon 820 bin lira olduğunu aktardı.

Konuşmaların ardından Bakan Kurum ve beraberindekiler Sincan Belören Millet Bahçesi'ne ilk çam fidanını dikti.