Kâğıthane’de temel atıldı

13 Temmuz 2020

Kâğıthane Kemal Mahallesi ve Akıncı Sokak’ta TOKİ tarafından kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak olan 688 konut ve 57 dükkânın temel atma törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "27 bin m2 alanda, yatay mimari anlayışıyla, mahalle kültürümüzü yansıtan, çok güzel bir yaşam alanı inşa ediyoruz” dedi.

Kâğıthane Yahya Kemal Mahallesi ve Akıncı Sokak’ta 23 Nisan 2019 saat 14.15’te 4 katlı binanın İstinat duvarının çökmesi sonucunda yıkılmıştı. Çevresinde ciddi risk taşıyan 19 bina ise önlemle kapsamında boşaltılıp yıkımı gerçekleştirilmişti. 10 Temmuz 2019’da çöken bina çevresinde sınırlı alan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile riskli alan ilan edildi. Kâğıthane Yahya Kemal Mahallesi ve Akıncı Sokak’ta kentsel dönüşüm kapsamında 688 konut ve 57 dükkânın temel atma töreni gerçekleştirildi.

Temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Kâğıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, Vali Vekili Mehmet Ali Özyiğit, İlçe başkanları ve pek çok vatandaş katıldı.

Yine büyük bir heyecanla, kentsel dönüşüm seferberliğine yeni bir proje daha eklemenin mutluluğu içerisinde olduğunu belirten Bakan Murat Kurum, “2019 yılının Nisan ayında Yahya Kemal Mahallemizde istinat duvarının çökmesi sonucu, bu alanda bulunan binalarımızı hemen tahliye ettik. Alandaki 706 bağımsız birimin yıkımını gerçekleştirdik.  Şimdi ise; 27 bin m2 alanda, yatay mimari anlayışıyla, mahalle kültürümüzü yansıtan, çok güzel bir yaşam alanı inşa ediyoruz. 18 bloktan oluşacak bu projemizde; 14 bin metrekare yeşil alanımız, 688 konut ve 57 işyerimizle, 548 araç kapasiteli 2 tane de kapalı otoparkımız bulunacak. TOKİ başkanlığımızca inşa edilecek yeni konutlarımız, işyerlerimiz, yeşil alanlarımız Kâğıthane’mize, İstanbul’umuza hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

 “Trafik ve otopark sorununu da çözecek adımlar atıyoruz”
Ülkemizin her yerinde; özellikle kent merkezlerinde yaşanan trafik ve otopark sorununu da çözecek adımları attıklarını da vurgulayan Kurum “Yahya Kemal’de olduğu gibi; 81 ilimizde ve İstanbul’umuzda yeni bir dönüşüm projesi olarak, ihtiyaç duyulan, uygun olan her yere son derece geniş, katlı veya yeraltı otoparkları yapıyoruz, yapacağız. Bugün Yahya Kemal’deki bu projemizde olduğu gibi; bahçeleriyle, parkıyla, yaşam alanlarıyla, yatay mimarisiyle bir araya geleceksiniz. Her şeyin çok daha güzel olduğu günlerde buluşmak üzere ayrılacaksınız. İnşallah biz de sizin o sıcak yuvalarınıza kavuşmanızın mutluluğunu yaşayacağız. Gelip sizin çayınızı çorbanızı içeceğiz. Muhabbet edeceğiz. Biz sizlerin dualarınıza talibiz ve inşallah dualarınızı da alacağız” diye konuştu.

“Projenin toplam inşaat alanı 135.447 m2 olup, 18 bloktan oluşmaktadır”

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut ise şu şekilde konuştu:
“Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl istinat duvarının çökmesi neticesinde burada bir bina yıkılmış ve bazı binalarda da hasar oluşmuştu. Bakanlığımızla birlikte yaptığımız incelemeler neticesinde hasarlı binalar tespit edilmiş ve yıkılmış, yeniden bir planlama yapılarak mahalle ölçeğinde bir dönüşüm yapılması kararlaştırılmıştır. Bugün temelini atacağımız 688 konut ve 57 dükkân da bu kapsamda inşa edilmektedir. Projenin toplam inşaat alanı 135.447 m2 olup, 18 bloktan oluşmaktadır.  Birbirinden farklı mimaride inşa edilecek olan konutlar, zemin kat dahil 5 ve 8 kat arasında inşa edilecektir. Konutlar ağırlıklı olarak 2+1 dairelerden oluşmakta, 23 m2 ile 184 m2 arasında değişen 57 adet ticari bölüm bulunmaktadır.  Ayrıca, proje kapsamında 14.332 m2’lik yeşil alan olup, bloklarla bağlantılı 548 araçlık kapalı 2 otopark bulunmaktadır.  Blokların dış cephesi seramik, ahşap ve taş görünümlü fiber cement kaplama olarak tasarlanmıştır”

“Projenin 550 günde bitirilmesi planlıyor”
"Projenin ihale bedeli 260.300.000 TL+KDV olup, 550 günde bitirilmesi planlıyor" diyerek sözlerine devam eden, Bulut, “Bu konutlar güvenli olmasının yanında yeşil alanları, çocuk parkları ve yeni iş alanlar ile sağlıklı bir yaşam ortamı oluşturacaktır. Konutlarının memleketimize, milletimize, hak sahibi vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diler şimdiden sağlık ve huzur içinde oturmanızı temenni ederim.  Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen başta Sayın Bakanımıza, Bakan Yardımcılarımıza, Genel Müdürlerimize, Kağıthane Belediyemize teşekkür eder, yapım işinde görev alan mühendislere, mimarlara ve işçilerimize başarılar diliyorum” diye konuştu.

Törende Kâğıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin ise şunları söyledi;
“Buradaki süreç 22 Nisan’da başladı. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve bakanımızın destekleri, himayesi ile buraların tahliyelerini gerçekleştirdik. Yaklaşık 123 binanın olduğu, 745 bağımsız birimin olduğu yeri dört ay içerisinde tahliye işlemlerini tamamladık. O gün geldiği zaman işin hem sosyolojik hem de toplumsal boyutu ilgili makamlarla çözdük. Ve bugüne kadar geldik. Bakanlığımız sadece burası için her ay 1 milyon 100 bin civarında ailemize kira desteğinde bulundu. İlçemizde 299 binadan 247’sinin yıkımını gerçekleştirdik. Ve bu binalarda yaklaşık 10 bine yakın vatandaşımız yaşıyordu. Yine Kaymakamımız ile 5 okul binamızın yıkımını gerçekleştirdik. Buradaki amacımız insanların daha yaşanılır ve daha huzurlu ortamlarda yaşamasını sağlamak”